Dinleyiciye Uygun Giyinin...


Bir grubun önünde sunum yaparken yada bir konuşma yaparken kıyafetinizi olaya uygun bir şekilde seçmelisiniz. Örneğin, dinleyici bol pantolon, tişört ya da bluz giyiyorsa, sizde kıyafetinize spor bir ceket ekleyebilirsiniz. Diğer yandan, jean ve tişört giymiş bir dinleyici kitlesinin karşısında resmi bir takım giymekte iyi bir fikirdir.

Giyindikten sonra büyük bir ayna karşısında nasıl göründüğünüze bakın. İkinci bir seçenek bulundurmayı da unutmayın. Sadece modayı göz önünde bulundurmayın size yakışması da önemlidir. Kötü dikilmiş bir ceketin verdiği mesajdan daha yanlış bir mesaj yoktur.

Bilindik bir hatada ellerinizi saklayan gömlek giymektir. Elleriniz sözcüklerinizi takviye eder. Onları saklamak eksik olduğunuz konusunda gizli bir mesaj gönderir. Ceket kolunuzun bileğinizde bitmesi ve gömleğinizinde onun biraz altında bitmesi gereklidir. Herkesin bir kolunun daha uzun olduğu düşünülürse terzinizin iki kolunuzu da kontrol etmesi gerektiğini unutmayın.

İyi, deri ayakkabılar profesyonelliğinizi gösterir. İş yerinde giymek için en iyi ayakkabılar önü kapalı ve güvenli yürümenizi sağlayan ayakkabılardır.

Resmi kıyafet topuk gerektirir; 3-5 cm arasında olmalıdır. Toka ve fiyonklardan kaçının; bunlar dikkat dağıtır ve ciddi işleri çağrıştırmaz.

Yorumlar