Evini Kreşe Çeviren Girişimci: Nazan Karaçam


Çalıştığı kreşten ayrılarak evini kreşe dönüştüren, daha sonra işini büyüterek ayrı bir dairede çocuk bakımını sürdüren üç çocuk annesi kadın, girişimciliğiyle örnek oluşturuyor.

Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde yaşayan 44 yaşındaki Nazan Karaçam, 3,5 yıl önce evde oturmaktan sıkılıp bir kreşte çocuk bakıcısı olarak işe başladı. Eşi özel bir firmada muhasebeci olan Karaçam, 1,5 yıl çalıştığı kreşten ayrılarak ev hanımlığına geri döndü. Ancak bazı aileler, çocuklara yakın ilgi gösteren Karaçam'dan ısrarla çocuklarına bakmasını istedi. Aileleri kıramayan Karaçam, evini kreşe dönüştürerek çocuk bakımını sürdürdü. Başlangıçta 5 çocuğun bakımını üstlenen Karaçam, evi dar gelmeye başlayınca oturduğu apartmanda karşı daireyi kiralayarak işini büyüttü.

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı'ndan aldıkları mikro krediyle işini büyüten Karaçam çocukların kendisi için hayat kaynağı olduğunu söyledi. Çocuklarla ilgilenmenin çok güzel olduğunu ifade eden Karaçam, "Onlar insanlara neşe, sıhhat ve hayat veriyor. 3,5 yıldır bu işi yapıyorum. Onlar gitti mi hasta oluyorum. Çok güzel bir şey. Onlarla oynuyoruz. Birlikte resimler yapıyoruz, dans ediyoruz." diye konuştu.

Girişimciliği ile bir çok ev hanımına örnek olan Karaçam, işe başlama hikayesini ise şöyle anlattı: "Evde sıkılmaya başlayınca çalışayım istedim. Bir kreşte işe başladım. Daha önce hiç çalışmamıştım. Benim için çok iyi değişiklik oldu. Kreşten ayrıldıktan sonra eve döndüm. Başlangıçta 5 çocuk vardı. Sayı 7'ye yükseldi. Tayin durumları olunca sayı 4'e düştü. Kendi evim dar gelince karşı daireyi kiraladım. Üniversitede okuyan kızım da bana yardımcı oluyor. Eşim de en büyük destekçim."

kaynak: habertaraf

Yorumlar